Ailece yemek çocuklara neler kazandırıyor?

Kültürümüz ve geleneğimizde ailece birlikte oturulan sofraların bereketli olduğuna inanılır. Günümüz çağında hızlı yemek alışkanlığı aile bireylerinin farklı zamanlarda yemeğe oturması çocukların gelişimini etkiliyor.

Beslenme, büyüme çağındaki çocuklar için çok daha önemli. Ayrıca çocukların yedikleri kadar nerede, nasıl, kiminle yediklerine de dikkat etmek gerekiyor.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayımladığı Dünyanın Eğitim Gündemi Bülteni’nde “Ailece yemek yemenin bilime göre beklenmeyen faydaları” başlığı altında bu konuya değiniliyor. 

Bültende, son 20 yılda yapılan çalışmalar çerçevesinde, her gün birkaç dakika yemek esnasında aile bireylerinin birbiriyle iletişim kurmalarının fiziksel ve ruhsal sağlığa faydalarına dikkat çekiliyor. 

Araştırmalardaki tespitler şöyle:

* Aileleriyle birlikte yemek yiyen gençlerin hazır yiyecekler yerine daha çok meyve ve sebze tükettikleri, daha sağlıklı beslendikleri görüldü.

* 2015’te Kanada’da, ailece yenen akşam yemeklerinin yeme bozuklukları, madde kullanımı, şiddet davranışları, depresyon gibi psikososyal sorunları önleyebildiği tespit edildi.

* Aileyle paylaşılan sofra çocukların kendine güvenini ve saygısını artırabilir. Uzmanlar, sofrada çocukların gününün nasıl geçtiği gibi hususlarda konuşmaya, sofranın kurulması ve temizlenmesine yardımcı olmaya teşvik edilmesini öneriyor.

Siber zorbalığa da engel

* 2018’de Kanada’da doğumdan çocukluk çağına kadar bir grup çocuk takip edildi. Olumlu yemek deneyimleri olan çocukların sağlık durumlarının yanında sosyal etkileşimlerinin de daha iyi olduğu gözlemlendi.

* 19 bin öğrenciyle yapılan bir başka araştırmada haftada dört ya da beş kez ailesiyle yemek yiyen gençlerin siber zorbalıktan daha az etkilendiği bulundu.

* Bir çalışmada ergenlikte aileyle birlikte yenen yemeklerin sıklığıyla 10 yıl sonra yaşanan kilo problemleri arasında bir ilişki bulundu. Araştırmada haftada en az bir ya da iki kez aileyle birlikte yemek yemenin, çocukları sonraki yaşamlarında ortaya çıkabilecek kilo sorunlarından koruduğu saptandı.­

Diğer yandan bu kazanımların elde edilebilmesi için yemek masasından telefonların uzak tutulması da öneriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir