Teknoloji Rüzgar Yatırımlarını Artırıyor

Türkiye’nin rüzgar enerjisi kapasitesinin 100 bin megavatın üzerinde olduğu belirtildi.

Sektör temsilcilerinden Hakan Yıldırım, Türkiye’nin mart sonu itibarıyla kurulu rüzgar gücünün 8060 megavat seviyesini aştığını söyledi.

Rüzgar enerjisinin, Türkiye’nin enerji portföyünde önemli payı bulunduğuna ve yenilenebilir, temiz, çevre dostu bir enerji kaynağı olduğunu vurgulayan Yıldırım, ülke çapında toplam 3 bin 285 türbinin kurulu bulunduğunu belirtti.

Teknoloji rüzgar yatırımlarına katkı sağladı

“Türkiye’nin rüzgar enerjisi potansiyeli karasal alanda 48 bin megavat seviyesinde. 10 yıl önceki ölçümler, kanat uzunlukları, kule yükseklikleri, jeneratör kapasiteleri yıllar içinde çok gelişti. 10 yıl önce türbin güçleri ortalama 2 megavat, kanat uzunlukları 40-45 metre, kule yükseklikleri ise 80 metre civarındaydı. Bugün ise 5-6 megavat seviyesinde jeneratörler, 70-80 metre uzunluktaki kanatları taşıyor ve bunlar 150-160 metre yükseklikteki kulelere monte ediliyor. 10 yıl önce belirlenen 48 bin megavatı yerleştirecek 24 bin türbin pozisyonu var ise bu 24 bin pozisyona bugün 5 megavatlık türbinlerden yerleştirsek 120 bin megavat kapasite elde edebiliriz.”

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir