Gıda Paketinde Doğal ve Taze Yazılamayacak

Paketli gıdaların etiketlerinde ‘yüzde 100 doğal’, ‘gerçek doğal’, ‘hakiki doğal’ gibi yanıltıcı ifadeler yazılamayacak.

Gıda ürünlerinin paketlerinde, ‘son kullanım tarihi’nin yerine kullanılmaya başlayan ve daha uzun süreleri kapsayan, “Tavsiye Edilen Tüketim Tarihi (TETT) ibaresi için de Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan uyarı geldi.

Milliyet’te yer alan habere göre, güncellenen Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Kılavuzu’nda, TETT ibaresinin, son tüketim tarihinden farklı olarak gıdanın tazelik, tat, aroma gibi duyusal özelliklerine dayanarak belirlendiği bildirilerek, “TETT ürünün son tüketilmesi gereken tarihi değil, ürünün kalite özelliklerini koruyabildiği tarihtir. Tavsiye edilen tüketim tarihi geçmiş gıdaların insan tüketimine uygunluğunun kontrolü gıda işletmecilerinin sorumluluğundadır” uyarısında bulunuldu. 

Paketli gıda ürünlerindeki yazılamayacak ifadeler ise şöyle sıralandı:

Endüstriyel ölçekte üretilen gıdalar için ‘ev yapımı’ ifadesi kullanılmayacak, ‘fırından taze’, ‘bahçeden taze’, ‘denizden taze’, ‘mutfaktan taze’, ‘yüzde 100 doğal’, ‘gerçek doğal’, ‘hakiki doğal’, ‘en doğal’ , ‘saf çikolata’, ‘saf salep’, ‘saf kaymak’ gibi ibareler yasak olacak.

Margarin etiketlerinde tereyağını çağrıştıracak yayık gibi görseller kullanılmayacak.

Buz karışımlı gıdaların bileşiminde ‘süt ve türevi’ bileşen yoksa gıdaların etiketinde inek, koyun vb. görseli olmayacak.

Hakiki bal’, ‘gerçek meyve/meyveli’, ‘hakiki maraş dondurması’ vb. ifadeler kullanılmayacak.

Hazır ambalajlı gıdalarda; ‘taze pişmiş’, ‘taze hazırlanmış’, ‘taze fırınlanmış’, ‘taze toplanmış’, ‘taze sıkılmış’ gibi ifadeler yer almayacak.

‘Taze domates kullanılarak üretilmiştir’ denilen gıdada kurutulmuş domates, ‘pastörize taze içme sütü kullanılarak üretilmiştir’ denilen gıdada süt tozu olmayacak.

Günlük’ terimi, sadece raf ömrü 24 saat olan gıdalarda kullanılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir